Macron Store Southern Combination Football League

Sussex County League matches – October

Example Image

By:

Links to monthly fixtures and results
[table “” not found /]

Where a competition involves clubs from outside the County League, all County League clubs in caps

TUESDAY OCTOBER 2nd
Division One
Arundel 1-1 East Preston
East Grinstead Town 2-3 Ringmer
Hailsham Town 5-1 Crowborough Athletic
Horsham YMCA 5-0 Hassocks
Lancing 4-0 Chichester City
Lingfield 4-2 Dorking Wanderers
Pagham 2-0 Shoreham
Redhill 4-1 AFC Uckfield
Rye United 1-1 Peacehaven & Telscombe
St. Francis Rangers 3-2 Sidley United

Division Two
Littlehampton Town 2-2 Mile Oak
Newhaven 5-1 Southwick
Oakwood 2-5 Broadbridge Heath

FRIDAY OCTOBER 5th
Division One
Hassocks 2-1 Hailsham Town

Division Three
Haywards Heath Town 2-2 Roffey

SATURDAY OCTOBER 6th
Division One
Chichester City 1-4 East Grinstead Town
Crowborough Athletic 6-2 Worthing United
Horsham YMCA 5-3 Pagham
Lancing 3-4 Rye United
Lingfield 2-3 East Preston
Peacehaven & Telscombe 5-2 AFC Uckfield
Shoreham 1-3 Arundel
Sidley United 1-1 Selsey

Division Two
Bexhill United 2-2 Littlehampton Town
Little Common 1-1 Broadbridge Heath
Mile Oak 3-5 Midhurst & Easebourne
Oakwood 1-3 Loxwood
Southwick 1-2 Eastbourne United AFC
Steyning Town 2-4 Westfield
Storrington 3-1 Seaford Town
Wick 8-0 Saltdean United

Division Three
Ifield 0-4 Sidlesham

TUESDAY OCTOBER 9th
Division One
Chichester City 3-6 Horsham YMCA
East Grinstead Town 7-3 Hailsham Town
East Preston 2-2 Peacehaven & Telscombe
Lingfield 3-3 Crowborough Athletic
Pagham 2-2 Lancing
Ringmer 1-5 Hassocks
Rye United 6-2 St. Francis Rangers

Division Two Challenge Cup first round
Oakwood 1-3 Midhurst & Easebourne

Division Two
Broadbridge Heath 3-2 Steyning Town
Littlehampton Town 3-0 Storrington

SATURDAY OCTOBER 13th
FA Carlsberg Vase first round
Deal Town 2-0 HASSOCKS
LANCING 0-5 PEACEHAVEN & TELSCOMBE
LINGFIELD 1-2 Colliers Wood United
LITTLEHAMPTON TOWN 2-1 Beckenham Town
PAGHAM 2-2 HORSHAM YMCA (after extra-time, replay required)
RYE UNITED 3-2 Horley Town
ST. FRANCIS RANGERS 0-2 Croydon

Parafix Sussex Senior Cup first round
AFC UCKFIELD 3-2 WORTHING UNITED
HAILSHAM TOWN 2-3 SELSEY (after extra-time)
LOXWOOD 6-4 SIDLEY UNITED
MILE OAK 0-1 ARUNDEL

Sussex Principal RUR Charity Cup second round
Dorking Wanderers 2-1 Westfield (after extra-time)
East Preston 3-1 Chichester City
Eastbourne United AFC 3-1 Oakwood (after extra-time)

John O’Hara League Cup second round
Redhill 4-1 Little Common
Ringmer 6-0 Midhurst & Easebourne

Division Two Challenge Cup second round
Seaford Town 2-0 Broadbridge Heath

Division Two
Bexhill United 9-3 Saltdean United
Newhaven 3-0 Storrington
Steyning Town 7-0 Rustington
Wick 3-1 Southwick

TUESDAY OCTOBER 16th
Sussex Principal RUR Charity Cup second round
Crowborough Athletic 6-2 AFC Uckfield
East Grinstead Town 1-2 Lancing
Hassocks 5-5 Little Common (after extra-time; Little Common won 4-3 on penalties)
Littlehampton Town 2-2 Loxwood (after extra-time; Littlehampton won 4-1 on penalties)
Redhill 3-2 Southwick
Shoreham 1-2 Bexhill United
Sidley United 2-0 Newhaven
Storrington 2-0 Midhurst & Easebourne

Division One
Lingfield 2-0 Selsey

Division Two
Oakwood 3-2 Steyning Town

WEDNESDAY OCTOBER 17th
FA Carlsberg Vase first round replay
HORSHAM YMCA 1-0 PAGHAM

Sussex Principal RUR Charity Cup second round
Mile Oak 4-0 Saltdean United

Division One
Worthing United 0-0 Dorking Wanderers

SATURDAY OCTOBER 20th
Parafix Sussex Senior Cup first round
EAST GRINSTEAD TOWN 0-4 EAST PRESTON
EASTBOURNE UNITED AFC 6-1 MIDHURST & EASEBOURNE
LITTLEHAMPTON TOWN 1-0 WESTFIELD
STORRINGTON 2-0 SEAFORD TOWN

Division One
Crowborough Athletic 2-1 Chichester City
Horsham YMCA 6-1 Arundel
Lancing 7-1 AFC Uckfield
Pagham 1-2 Ringmer
Redhill 1-2 Peacehaven & Telscombe
Selsey 0-3 Rye United
Shoreham 3-1 Worthing United

Division Two
Little Common 14-0 Saltdean United
Newhaven 3-2 Broadbridge Heath
Southwick 2-0 Loxwood
Wick 2-1 Oakwood

Division Three Challenge Cup first round
Barnham 2-3 Uckfield Town
Ifield 1-2 Hurstpierpoint
Sidlesham 1-0 Ferring

Division Three
Clymping 0-3 Billingshurst
Rottingdean Village 4-2 Roffey

TUESDAY OCTOBER 23rd
Parafix Sussex Senior Cup first round
BROADBRIDGE HEATH 2-3 PEACEHAVEN & TELSCOMBE
CHICHESTER CITY 0-3 OAKWOOD
HORSHAM YMCA 2-1 BEXHILL UNITED
PAGHAM 3-0 RUSTINGTON
RINGMER 3-4 RYE UNITED
SALTDEAN UNITED 2-3 NEWHAVEN
SOUTHWICK 2-0 WICK

Division One
AFC Uckfield 2-9 Sidley United
Arundel 0-2 Redhill
St. Francis Rangers 1-0 East Preston

WEDNESDAY OCTOBER 24th
Parafix Sussex Senior Cup first round
STEYNING TOWN 6-3 SHOREHAM (after extra-time)

SATURDAY OCTOBER 27th
John O’Hara League Cup second round
East Preston 3-1 Seaford Town

Division One
AFC Uckfield 1-3 Hassocks
Arundel 0-2 East Grinstead Town
Dorking Wanderers 3-1 Chichester City
Horsham YMCA 2-0 Rye United
Lingfield 8-2 Worthing United
Peacehaven & Telscombe 2-0 Crowborough Athletic
Ringmer 5-3 Shoreham
Selsey 0-1 Hailsham Town
Sidley United 2-0 Redhill
St. Francis Rangers 1-4 Pagham

Division Two Challenge Cup second round
Loxwood 2-0 Westfield
Mile Oak 3-0 Storrington
Wick 1-2 Little Common

Division Two
Bexhill United 5-2 Southwick
Broadbridge Heath 0-3 Eastbourne United AFC
Littlehampton Town 5-0 Steyning Town
Newhaven 5-2 Midhurst & Easebourne
Oakwood 4-1 Rustington

Division Three
Ferring 1-4 Sidlesham
Hurstpierpoint 0-3 Uckfield Town
Rottingdean Village 1-5 Ifield
TD Shipley 1-4 Roffey

TUESDAY OCTOBER 30th
Parafix Sussex Senior Cup first round
ST. FRANCIS RANGERS 0-3 HASSOCKS

John O’Hara League Cup second round
Rye United 0-4 Peacehaven & Telscombe

Sussex Principal RUR Charity Cup second round
Lingfield 2-1 Pagham

Division One
Worthing United 0-4 Selsey

Division Two
Littlehampton Town 5-1 Midhurst & Easebourne

WEDNESDAY OCTOBER 31st
Division One
Dorking Wanderers 1-2 Ringmer

Division Two Challenge Cup first round
Steyning Town 3-1 Bexhill United

[table “” not found /]
Date posted: July 1, 2012 | 8 Comments »

Categories: Macron Store Southern Combination Football League