Macron Store Southern Combination Football League

Sussex County League matches – August

Example Image

By:

Links to monthly fixtures and results
[table “” not found /]

Where a competition involves clubs from outside the County League, all County League clubs in caps

SATURDAY AUGUST 4th
Division One
AFC Uckfield 4-0 Selsey
Arundel 1-0 Lingfield
Hailsham Town 0-7 East Preston
Hassocks 3-1 Lancing
Horsham YMCA 6-1 Crowborough Athletic
Pagham 3-1 Dorking Wanderers
Peacehaven & Telscombe 4-1 East Grinstead Town
Redhill 5-2 Chichester City
Ringmer 1-0 St. Francis Rangers
Shoreham 1-1 Rye United
Worthing United 1-3 Sidley United

TUESDAY AUGUST 7th
Division One
Arundel 2-1 Lancing
East Grinstead Town 1-1 Horsham YMCA
East Preston 4-0 Shoreham
Hailsham Town 1-4 Lingfield
Hassocks 0-5 Redhill
Pagham 4-3 Worthing United
Ringmer 1-0 Crowborough Athletic
Selsey 1-1 Chichester City

WEDNESDAY AUGUST 8th
Division One
Dorking Wanderers 3-2 St. Francis Rangers
Peacehaven & Telscombe 9-1 Sidley United

SATURDAY AUGUST 11th
FA Cup extra-preliminary round
ARUNDEL 1-2 Epsom & Ewell
CHICHESTER CITY 2-5 CROWBOROUGH ATHLETIC
Erith Town 2-4 RINGMER
Fisher 1-1 EAST PRESTON
HAILSHAM TOWN 2-4 Greenwich Borough
HASSOCKS 0-1 SIDLEY UNITED
LANCING 6-1 SELSEY
LINGFIELD 4-2 AFC UCKFIELD
PAGHAM 2-1 Sevenoaks Town
PEACEHAVEN & TELSCOMBE 2-1 Banstead Athletic
Raynes Park Vale 8-0 HORSHAM YMCA
REDHILL 1-0 Whyteleafe
SHOREHAM 2-2 Colliers Wood United

John O’Hara League Cup first round
Steyning Town 1-7 Worthing United

Division One
Dorking Wanderers 1-0 East Grinstead Town

Division Two
Broadbridge Heath 2-2 Seaford Town
Eastbourne United AFC 6-0 Storrington
Loxwood 1-1 Mile Oak
Newhaven 2-0 Rustington
Saltdean United 1-1 Midhurst & Easebourne
Southwick 3-4 Bexhill United
Westfield 2-2 Oakwood
Wick 0-4 Little Common

Division Three
Barnham 2-0 Hurstpierpoint

SUNDAY AUGUST 12th
FA Cup extra-preliminary round
LITTLEHAMPTON TOWN 4-0 Molesey
ST. FRANCIS RANGERS 0-1 RYE UNITED

TUESDAY AUGUST 14th
FA Cup extra-preliminary round replay
EAST PRESTON 1-0 Fisher

Division One
AFC Uckfield 2-3 Rye United

Division Two
Saltdean United 2-4 Bexhill United

WEDNESDAY AUGUST 15th
FA Cup extra-preliminary round replay
Colliers Wood United 4-1 SHOREHAM

SATURDAY AUGUST 18th
Division One
Chichester City 2-3 Hailsham Town
Crowborough Athletic 2-1 Arundel
Dorking Wanderers 1-1 AFC Uckfield
East Grinstead Town 3-0 St. Francis Rangers
East Preston 2-0 Ringmer
Hassocks 0-2 Selsey
Lancing 1-1 Redhill
Pagham 2-3 Sidley United
Peacehaven & Telscombe 4-2 Lingfield
Shoreham 2-1 Horsham YMCA
Worthing United 2-2 Rye United

Division Two
Broadbridge Heath 1-1 Mile Oak
Eastbourne United AFC 4-2 Steyning Town
Little Common 2-2 Midhurst & Easebourne
Saltdean United 3-5 Rustington
Seaford Town 3-1 Wick
Southwick 1-2 Littlehampton Town
Storrington 1-4 Newhaven
Westfield 1-1 Loxwood

Division Three
Barnham 1-1 Ifield
Ferring 3-1 Rottingdean Village
Roffey 0-1 Clymping
Sidlesham 3-0 Hurstpierpoint
TD Shipley 1-1 Haywards Heath Town
Uckfield Town 2-5 Billingshurst

TUESDAY AUGUST 21st
Division One
AFC Uckfield 0-3 Lingfield
Arundel 1-0 Worthing United
Crowborough Athletic 0-2 Rye United
Hassocks 0-1 Peacehaven & Telscombe
Horsham YMCA 0-1 Redhill
Lancing 3-1 Hailsham Town
Pagham 2-0 Chichester City
Ringmer 4-1 Sidley United
Selsey 1-3 East Preston
Shoreham 2-0 St. Francis Rangers

Division Two
Broadbridge Heath 3-1 Rustington
Loxwood 0-4 Littlehampton Town
Newhaven 3-1 Little Common
Oakwood P-P Eastbourne United AFC (no showers)
Seaford Town 2-2 Westfield
Storrington 0-0 Midhurst & Easebourne

WEDNESDAY AUGUST 22nd
Division Two
Mile Oak 3-1 Wick
Steyning Town 0-3 Southwick

FRIDAY AUGUST 24th
Division Two
Eastbourne United AFC 5-1 Newhaven

SATURDAY AUGUST 25th
FA Cup preliminary round
Ashford United 1-3 LINGFIELD
Burgess Hill Town 0-3 LITTLEHAMPTON TOWN
Chatham Town 2-1 PEACEHAVEN & TELSCOMBE
Chipstead 5-2 CROWBOROUGH ATHLETIC
Faversham Town 3-0 RINGMER
Greenwich Borough 2-2 SIDLEY UNITED
Guildford City 5-3 EAST PRESTON
LANCING 0-1 South Park
Lordswood 0-0 PAGHAM
REDHILL 3-0 Corinthian-Casuals
Worthing 5-1 RYE UNITED

John O’Hara League Cup first round
Broadbridge Heath 1-0 Selsey
East Grinstead Town 2-4 Bexhill United (after extra-time)
Mile Oak 1-3 Horsham YMCA

John O’Hara League Cup secound round
AFC Uckfield 3-1 Storrington
Arundel 4-0 Wick
Hailsham Town 2-3 Southwick (after extra-time)
Shoreham 9-0 Worthing United

Division One
Chichester City 2-1 St. Francis Rangers
Dorking Wanderers 1-3 Hassocks

Division Two
Oakwood 1-3 Little Common
Seaford Town 0-0 Loxwood
Steyning Town 4-2 Saltdean United
Westfield 1-1 Rustington

Division Three
Barnham 9-1 Rottingdean Village
Haywards Heath Town 1-2 Billingshurst
Roffey 3-2 Hurstpierpoint
Sidlesham 3-3 Ferring
TD Shipley 2-5 Ifield
Uckfield Town 0-0 Clymping

MONDAY AUGUST 27th
Division One
Crowborough Athletic 3-1 AFC Uckfield
East Grinstead Town 1-2 Lingfield
East Preston 3-0 Chichester City
Hassocks 2-1 Shoreham
Horsham YMCA 6-1 Worthing United
Peacehaven & Telscombe 1-1 St. Francis Rangers
Redhill 2-2 Dorking Wanderers
Selsey 1-5 Lancing

Division Two
Eastbourne United AFC 2-2 Bexhill United
Mile Oak 3-3 Steyning Town
Newhaven 3-0 Saltdean United
Southwick 2-0 Rustington
Westfield 0-1 Little Common
Wick 1-3 Littlehampton Town

TUESDAY AUGUST 28th
FA Cup preliminary round replay
PAGHAM 1-1 Lordswood (after extra-time; Pagham won 4-2 on penalties)

Division Two
Loxwood 1-1 Midhurst & Easebourne
Seaford Town 0-4 Oakwood
Storrington 2-3 Broadbridge Heath

WEDNESDAY AUGUST 29th
FA Cup preliminary round replay
SIDLEY UNITED 0-1 Greenwich Borough (at Hailsham Town FC)

FRIDAY AUGUST 31st
Division 3
Haywards Heath Town 2-1 Hurstpierpoint

[table “” not found /]
Date posted: July 1, 2012 | 7 Comments »

Categories: Macron Store Southern Combination Football League